شهر مشهد


مشهد دومین شهر پرجمعیت ایران و پایتخت استان خراسان رضوی است. این شهر در شمال شرق کشور و در دره رودخانه کشف قرار دارد.


شهر مشهد به عنوان محل دفن امام رضا، هشتمین امام شیعیان، یکی از مهم‌ترین اماکن زیارتی مسلمانان و مذهب شیعه است. هر سال میلیون‌ها زائر و گردشگر به زیارت آستان قدس رضوی می‌روند.


شهر مشهد همچنین به عنوان شهر فردوسی، شاعر بزرگ ایران، شناخته می‌شود. فردوسی و مهدی اخوان ثالث، دو شاعر بزرگ ایران، در توس، شهر باستانی که به عنوان منبع اصلی شهر فعلی مشهد در نظر گرفته می‌شود، دفن شده‌اند.


شهر مشهد در قرون وسطی از یک روستای کوچک به نام سناباد شروع به رشد کرد. براساس نقل مشهور، امام رضا(ع)، آخر ماه صفر سال ۲۰۳ق در ۵۵ سالگی در طوس به دست مأمون به شهادت رسید و آستان قدس رضوی ساخته شد. پس از آن، مشهد به یک مرکز زیارتی و اقتصادی مهم در کشور ایران تبدیل شد.


در دوران تیموریان و صفویان، مشهد به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای سیاسی و فرهنگی ایران تبدیل شد. نام مشهد به معنای «محل شهادت» است.


مشهد یک شهر چند قومیتی است که شامل اقوام مختلفی مانند فارس، بلوچ، دری، هزاره، ترکمن، ازبک، تاجیک، کرد و لر است. اکثریت جمعیت شهر را فارس‌ها تشکیل می‌دهند و بعد از آن ترکمن‌ها و کرد‌ها هستند.
مشهد از قدیم مرکز علم و دانش و هنر و ادب بوده است. دانشگاه فردوسی مشهد، که به نام شاعر بزرگ ایران نامگذاری شده است، در این شهر قرار دارد. مشهد همچنین دارای چندین موزه، کتابخانه، تئاتر، سینما و پارک است که نشان‌دهنده غنای فرهنگی این شهر است.


جاذبه های گردشگری شهر مشهد


این شهر دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است. برخی از جاذبه های مشهور شهر مشهد عبارتند از:
حرم امام رضا (ع) که مرکز معنوی و فرهنگی شهر مشهد است و دارای مجموعه ای از موزه ها، کتابخانه ها، بناهای تاریخی و زیبایی است. این حرم به عنوان قطب گردشگری شهر سالانه گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور به خود جذب می کند.


پارک کوه سنگی : یک پارک زیبا و دلنشین با چشم انداز عالی از شهر است و دارای منابع آبی، رستوران ها، بازارچه ها و فضای سبز فراوان است.


آرامگاه نادر شاه : که یک بنای تاریخی و ملی است و دارای باغ، کتابفروشی و موزه ای است که نشان دهنده زندگی و دوران حکومت یکی از پادشاهان بزرگ ایران است.


روستای کنگ : یک روستای سنتی و سبز با خانه های خشتی و باغ های مرکبات است و دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی مانند آبشار، قلعه، حمام و مسجد است.


بازار مشهد : یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای ایران است و دارای محصولات متنوعی از قبیل زعفران، زرشک، ترشیجات، گلاب، حلوا، سوغات و صنایع دستی است.


بقعه خواجه رابع : که محل دفن یکی از شاگردان امام رضا (ع) است و دارای بنای زیبا و مقدسی است که در آن نقش های زیبا و آثار هنری قابل توجهی وجود دارد.


آرامگاه فردوسی : فردوسی که یکی از بزرگترین شاعران ایران و نویسنده شاهنامه است. آرامگاه فردوسی در شهر توس واقع شده است که نزدیک به مشهد است و دارای مجسمه، حوض آب، باغ و موزه ای است که در آن نسخه های قدیمی شاهنامه نمایش داده می شود.


برج رادکان : یک بنای تاریخی است که در قرون وسطی ساخته شده است و به عنوان یک ستاره شناسخانه و ساعت خورشیدی استفاده می شده است. برج رادکان در روستای رادکان قرار دارد که چندین کیلومتر فاصله از مشهد دارد

آرامگاه عمر خیام : خیام یکی از بزرگترین شاعران و ریاضیدانان ایران و نویسنده رباعیات خیام است. آرامگاه عمر خیام در شهر نیشابور واقع شده است که نزدیک به مشهد است و دارای باغ، حوض آب، مجسمه و موزه ای است که در آن نسخه های قدیمی رباعیات خیام نمایش داده می شود.


پارک های آبی مشهد


پارک های آبی مشهد از جاذبه های تفریحی این شهر هستند که می توانند روزهای گرم تابستان را برای شما لذت بخش کنند. برخی از معروف ترین پارک های آبی مشهد عبارتند از:


سرزمین موج های آبی : اولین پارک آبی سرپوشیده در خاورمیانه و بزرگترین پارک آبی در مشهد است.
این پارک دارای استخرها، سرسره ها، جکوزی، سونا، رستوران و کافی شاپ است. این پارک در بلوار اندیشه قرار دارد و هر روز از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز است.


مجموعه آبی موج های خروشان : دومین پارک آبی سرپوشیده در خاورمیانه و دارای تجهیزات نوین و متنوعی است. این پارک در جاده شاندیز واقع شده و دارای استخرهای مختلف، سرسره های هیجان انگیز، رودخانه مصنوعی، جکوزی، سالن ورزشی، رستوران و فست فود است.


مجموعه آبی آبشار: یک پارک آبی روباز با فضای سبز و دلنشین است. این پارک در جاده قوچان قرار گرفته و دارای استخرهای بزرگ و کوچک، سرسره های متعدد، جکوزی، سالن بازی، رستوران و کافه تریا است.


پارک های آبی مشهد مکان مناسبی برای خانواده و دوستانی می باشد که می خواهند لحظات شاد و خاطره انگیزی را در کنار هم داشته باشند.