تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما

گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است نیاز به تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما داشته باشیم اما تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما تنها با پرداخت هزینه اضافی و پرداخت جریمه امکان پذیر می باشد. این جریمه بستگی به نوع بلیط و ایرلاین یا شرکت هواپیمایی متفاوت می باشد.

در بلیط های چارتری اگر به هر دلیلی فقط یکی از آیتم های نام، نام خانوادگی یا کد ملی اشتباه وارد شده باشد، می توان بدون پرداخت جریمه آن اشتباه را از طریق تماس و ارسال درخواست به چارتر کننده اصلاح کرد اما در بلیط های سیستمی هرگونه تغییری تنها با پرداخت جریمه و در بعضی ایرلاین ها تنها با کنسل کردن کامل بلیط امکان پذیر می باشد.

در صورتی که بخواهیم در بلیط های چارتری یک مسافر را جایگزین مسافر دیگر کنیم، اینکار به صورت توافقی با چارترکننده با جریمه توافقی امکان پذیر می باشد.

هر آژانس یا چارترکننده ای بر اساس قوانینی داخلی خود می تواند اینکار را در قبال دریافت هزینه ای به عنوان جریمه انجام دهد. این جایگزینی معمولاً در صورتی امکان پذیر است که بیشتر از 2 ساعت برای پروازهای داخلی زمان باقی مانده باشد.

دلایل تغییر مشخصات مسافر یا پرواز در بلیط هواپیما

درج اطلاعات هویتی اشتباه در بلیت هواپیما

یکی از اشتباهات رایج در هنگام رزرو بلیط، اشتباه در وارد کردن اطلاعات هویتی به خصوص نام و نام خانوادگی می باشد.

اگر بلیط را برای فرد دیگری خریداری می کنید حتما قبل از انجام رزرو اطلاعات فردی شخص را مطابق با اطلاعات شناسنامه از او دریافت کنید. هرگونه پیشوند یا پسوند موجود در نام و نام خانوادگی شناسنامه فرد باید در فرم درج شود.

گیت های پذیرش مسافر در فرودگاه معمولاً در مورد اطلاعات فردی سخت گیرانه عمل می کنند و ممکن است با کوچکترین مغایرت بین کارت ملی و شناسایی حتی در حد یک حرف با اطلاعات درج شده در بلیط مسافر را پذیرش نکنند.

از درج هرگونه اسم مستعار یا اطلاعات مغایر با کارت شناسایی جدا خودداری نمایید.

اشتباه در انتخاب مبدا و مقصد سفر

از اشتباهات رایج دیگر می توان به اشتباه در انتخاب مبدا و مقصد سفر اشاره کرد. در صورتی که بلیط خریداری شده بلیط سیستمی می باشد در اسرع وقت نسبت به کنسلی بلیط به دلایل شخصی اقدام کنید که جریمه کمتری شامل حال شما شود.

در مورد بلیط های چارتری گاهی اوقات چارترکننده ها با دریافت هزینه ای به عنوان جریمه در صورت وجود موجودی می توانند پرواز شما را تغییر دهند. در غیر اینصورت مانند پروازهای سیستمی باید بلیط خود را کامل کنسل نموده و بلیط جدید تهیه نمایید.

اشتباه در انتخاب تاریخ سفر

یکی از اشتباهات دیگر مسافران عدم توجه به تاریخ پرواز می باشد. در صورت بروز این اشتباه باید بلیط خود را کنسل نموده و بلیط جدید تهیه نمایید.

افراد دو تابعیتی

اگر شما دو تابعیتی هستید و اطلاعات فردی شما در دو گذرنامه متفاوت می باشد. باید توجه داشته باشید که باید اطلاعات کارت هویتی ایرانی خود را وارد نمایید در غیر اینصورت از پذیرش شما در فرودگاه جلوگیری خواهد شد.

نکات مهم در هنگام رزرو بلیط هواپیما برای جلوگیری از اشتباه

سعی کنید اطلاعات هویتی مسافران را از روی کارت هویتی مسافران وارد نمایید و بعد از پر کردن فرم با دقت اطلاعات هویتی را با دقت چک نمایید.

در پرواز های داخلی معمولا نام، نام خانوادگی و کد ملی فرد چک می شود و اطلاعات دیگر مانند: تاریخ تولد و جنسیت از اهمیت کمتری برخوردار بوده و اشتباه در وارد کردن این اطلاعات شامل جریمه نمی شود. اما برای اطمینان سعی کنید در وارد کردن این اطلاعات نیز نهایت دقت را به خرج دهید.

در صورت وجود پیشوند و پسوند در نام و نام خانوادگی از حذف آنها به شدت خودداری نمایید چون ممکن است پذیرش نشوید و نیاز باشد در فرودگاه بلیط هواپیما جدیدی خریداری نمایید.