ویزای سفر چیست ؟


ویزا یک مجوز قانونی است که به شما اجازه می‌دهد به کشور دیگری سفر کنید و برای مدت معینی در آنجا بمانید. بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌کنید، شما ممکن است بتوانید به عنوان گردشگر، دانشجو، کارمند، خانواده، یا هر هدف دیگری به کشور مقصد سفر کنید.

برای درخواست ویزا، شما نیاز دارید که فرم‌های لازم را پر کنید و مدارک خود را ارائه دهید. شما همچنین باید هزینه‌های مربوط به ویزا را پرداخت کنید و ممکن است باید با سفارت یا کنسولگری کشور مقصد مصاحبه شوید. فرآیند درخواست ویزا ممکن است بسته به قوانین و ضوابط هر کشور متفاوت باشد.

برای اطلاع از شرایط و نحوه درخواست ویزای هر کشور، شما می‌توانید به سایت رسمی سفارت یا کنسولگری آن کشور در ایران مراجعه کنید. یا با کارشناسان ما در مجموعه در تماس باشید.

هزینه گرفتن انواع ویزا


هزینه گرفتن ویزا به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و نمی توان برای آن مبلغ و هزینه ثابتی را مشخص کرد. دلیل این موضوع شامل موارد زیر می باشد :

انواع ویزا سفر : ویزا سفر انواع متفاوتی دارد. یکی از دلایل تفاوت قیمت ها در ویزا هر کشور نوع آن می باشد. از ویزاهای متفاوت سفر می توان به : ویزای توریستی، ویزا کاری، ویزا تحصیلی و ویزا درمانی اشاره کرد.

کشورهای قابل سفر : دومین دلیلی که بر قیمت ویزا تاثیر دارد، کشور یا کشورهایی است که با آن ویزا می توانید به آن سفر کنید.

نوسانات نرخ ارز : یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت ویزا نرخ ارز می باشد. به دلیل نوسانات روزانه و لحظه ای نرخ ارز در کشور ما در نظر گرفتن یک مبلغ مشخص ریالی برای ویزا تقریباً امکان پذیر نمی باشد و شما برای استعلام نرخ ریالی ویزا باید با مجموعه ای که می خواهید ویزا را تهیه کنید در تماس باشید. یا با استفاده از نرخ روز ارز نسبت به محاسبه قیمت ویزا اقدام نمایید.

اگر در مورد انتخاب نوع ویزا یا قیمت آن سوالی در ذهن شما به وجود آمده یا در انتخاب آن دچار سردرگمی شده اید نگران نباشید. کارشناسان مجرب ما آماده پاسخگویی یا مشاوره در مورد ابهامات و سوالات شما در تهیه ویزا می باشند. برای گرفتن مشاوره در این زمینه با شماره تلفن های : 88736930 – 88537791 ( با پیش شماره تهران 021 ) در تماس باشید.

مدارک لازم برای گرفتن ویزا


بسته به کشوری که قصد سفر به آن را دارید ممکن است نیاز به ارائه مدارک متنوعی را داشته باشید. بعضی از مدارک کلی برای گرفتن ویزا مشترک است که شامل موارد زیر می شود :

پاسپورت

مهمترین مدرکی که از شما درخواست می شود، پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار می باشد.

شناسنامه و کارت ملی

یکی از مدارک دیگر شناسنامه و کارت ملی متقاضی می باشد که در صورت درخواست باید ترجمه شده باشد.

گواهی تمکن مالی از بانک

در صورت درخواست اثبات تمکن مالی باید نامه و گردش حساب خود را برای اثبات توانایی مالی خود به سفارت یا آژانس مورد درخواست ارائه دهید.

علاوه بر این ممکن است بسته به کشوری که قصد سفر به آن را دارید مدارک خاصی از شما درخواست شود. معمولا مدارک شما برای ارائه به سفارت باید ترجمه شده باشد.

نکات مهم هنگام گرفتن ویزا سفر

قبل از درخواست ویزا، شما باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما حداقل 6 ماه قبل از تاریخ سفر شما انقضا نشده باشد. همچنین باید تعداد صفحات خالی کافی در پاسپورت خود داشته باشید.

برای برخی از کشورها، شما ممکن است نیاز به واکسناسیون یا تست کرونا داشته باشید. شما باید از آخرین ضوابط بهداشتی و سلامتی هر کشور مطلع شوید و مدارک لازم را در اختیار داشته باشید.

برای برخی از کشورها، شما ممکن است نیاز به رزرو هتل یا بلیط پرواز داشته باشید. شما باید از قوانین و مقررات هر کشور درباره نوع و مدت اقامت خود آگاه باشید و مدارک مربوطه را نشان دهید.

برای برخی از کشورها، شما ممکن است نیاز به تضمین مالی یا بیمه سفر داشته باشید. شما باید از حداقل مبلغ لازم برای سفر خود به هر کشور اطلاع پیدا کنید و گواهی بانکی یا بیمه سفر مناسب را تهیه کنید.

انواع ویزا


ویزا انواع متفاوتی دارد که انتخاب آن بستگی به هدف شما در سفر دارد. هر کدام از ویزا ها شرایط، مدارک و ویژگی های خاص خود را دارند. در دیته بندی نوع ویزا می توان به دو دسته بندی اشاره کرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

انواع ویزا بر اساس هدف سفر


ویزای توریستی

این ویزا یکی از متداول ترین نوع ویزا می باشد. این مجوز برای فردی صادر می شود که برای یک سفر گردشگری به یک کشور درخواست مجوز می کند. در این نوع امکان کار یا اقامت طولانی مدت برای دارنده آن وجود ندارد.

ویزای ترانزیت

این نوع ویزا برای مسافرانی مناسب است که دارای پرواز ترانزیت دار یا چند لگه می باشد و در واقع مجوزی برای حضور چند ساعته در کشور میانی می باشد تا زمان پرواز مسافر به مقصد بعدی برسد.

ویزا تحصیلی

این نوع از ویزا در واقع یک مجوز کوتاه مدت برای اقامت در کشور مورد نظر با هدف تحصیل می باشد.

ویزا درمانی

این ویزا برای مسافرانی صادر می شود که با هدف درمان به یک کشور دیگر سفر می کنند. درخواست دهنده این ویزا باید شرایط لازم برای اخذ این مجوز را داشته باشند.

ویزا کاری

این مجوز برای افرادی صادر می شود که برای مقاصد کاری به یک کشور دیگر سفر می کنند. فرد درخواست دهنده این نوع مجوز قصد کار در کشور مورد نظر را دارد.

انواع ویزا بر اساس نوع کاربری


ویزا سینگل یا یک بار ورود

اعتبار این ویزا برای ورود به کشور مورد نظر بعد از یک ورود و خروج به پایان می رسد حتی اگر از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد.

ویزا مولتی

این نوع ویزا برای افرادی که قصد سفر چند باره به کشور مورد نظر را دارند مناسب است و تا زمانی که ویزا اعتبار زمانی کافی را داشته باشد می توان بدون محدودیت تعداد سفر به کشور مورد نظر سفر کرد.

ویزا الکترونیکی

روش درخواست و دریافت این مجوز به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری است.

ویزا به هنگام ورود (Visa On Arrival) یا فرودگاهی

این نوع ویزا در هنگام ورود به فرودگاه درخواست داده می شود و شما می توانید در هنگام سفر به بعضی از کشور ها آن را درخواست دهید و همانجا آن را تحویل بگیرید.

البته دسته بندی های دیگری نیز برای ویزا وجود دارد که می توان به ویزا کوتاه مدت یا بازدید کننده اشاره کرد که اعتبار زمانی آن کوتاه مدت است و برای هدف غیر مهاجرتی صادر می شود مانند ویزا کاری یا گردشگری و دسته دیگر شامل ویزاهای مهاجرتی می شود.

مراحل اخذ ویزا


مراحل اخذ ویزا بسته به کشوری که قصد سفر یا مهاجرت به آن را دارید متفاوت می باشد و هر کدام نیاز به طی کردن زمان و مراحل خاص خود را دارد. اما مراحل دریافت کلی آن شامل موارد زیر می شود :

ابتدا شما باید نوع ویزا یا درخواست خود را مشخص کنید که این بستگی به هدف شما از سفر و مقصد شما دارد. اگر در انتخاب نوع ویزا مردد هستید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

مرحله بعدی جمع آوری مدارک، ترجمه رسمی از طریق دفاتر ترجمه رسمی معتبر و ارائه آنها به سفارتخانه یا دفتر ارائه دهنده خدمات می باشد.

بعد از این مرحله مدارک شما توسط سفارتخانه بررسی و پردازش می شود و باید منتظر پاسخ به درخواست خود باشید. ممکن است نیاز به چند بار پیگیری از سفارخانه مورد نظر را داشته باشید.

البته برای سهولت کار و کمتر شدن ریسک رد شدن درخواست بهتر است که اینکار را از طریق شرکت ها یا آژانس های ارائه دهنده خدمات ویزا انجام دهید که در زمان شما صرفه جویی شده و مراحل کار برای شما آسانتر خواهد شد.

بعد از این مرحله در صورت قبول شدن درخواست ، ویزا شما صادر می شود.

درخواست آنلاین ویزا


یکی از راه های سریع و مطمئن درخواست ویزا، سایت های ارائه دهنده خدمات آنلاین ویزا می باشد. در صورت نیاز، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به درخواست های شما از طریق سایت به صورت آنلاین، شبکه های اجتماعی و تماس تلفنی با شماره 88736930 – 88537791 می باشند.

در این روش شما می توانید بدون اطلاع داشتن از قوانین ویزا به راحتی با مشاوره ما درخواست خود را ثبت نموده و ویزا خود را در کمترین زمان ممکن دریافت نمایید.